Η παραλία Σούδα
Εκεί τερματίζει ο παραλιακός δρόμος του Πλακιά. Συνδυάζει άμμο και βότσαλο, διακρίνεται για τα κρυστάλλινα νερά της και ενδείκνυται για τις μέρες που πνέουν ισχυρά μποφόρ, αφού στη συγκεκριμένη περιοχή «κόβει» ο άνεμος.
Η παραλία Σούδα βρίσκεται 33 χλμ νοτιοδυτικά του Ρεθύμνου. Η παραλία Σούδα είναι μια μεγάλη παραλία με άμμο και μικρά βότσαλα, με πεντακάθαρα νερά, που έχει βραβευτεί για το 2012 με Γαλάζια σημαία.
Η παραλία είναι οργανωμένη με όλες τις ανέσεις καρέκλες, ομπρέλες, ξαπλώστρες, αποδυτήρια, ντους, ναυαγοσώστη αλλά και ταβέρνες.
![](/images/paralies/souda/souda1.jpg)
![](/images/paralies/souda/souda2.jpg)
![](/images/paralies/souda/souda3.jpg)
![](/images/paralies/souda/souda4.jpg)
![](/images/paralies/souda/souda5.jpg)
![](/images/paralies/souda/souda6.jpg)
![](/images/paralies/souda/souda7.jpg)
![](/images/paralies/souda/souda8.jpg)
![](/images/paralies/souda/souda9.jpg)